Trailers / 2026 Big Tex 7 x 20 10CH-20 CAR HAULER Stock No: BT 448800
BIG TEX 10CH-20 CAR HAULER 2026. 9990lb GVWR, 2-5200lb Electric brake axles, ST225/75R15 Tires on 15″ Black Steel wheels with spare and mount. 2 5/16″ Adjustable Demco EZ Latch ball coupler, 8000lb Top Wind set back Jack. 6″x3.5″x5/16 Angle Frame, 3″x2″x3/16″Angle Cross-Members, 3/16 fabricated Front Stop Rail. Treated Pine Wood Floor, Slid in Ramps, Stake Pockets along both sides. LED Lighting Package, 7way RV plug, with sealed harness.
AG 98 Trailers
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | BT 448800 |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 20' 240" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Payload: | 7670 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Empty Weight: | 2320 lbs |
| Payload: | 7670 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 7' 84" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Slide In Ramps |
Additional Information
| VIN: | 16V1C2429T3448800 |
| Stock Number: | BT 448800 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Big Tex |
| Model: | 10CH-20 |
| Warranty: | 3 years |