Trailers / 2026 EBY DO14K Equipment Trailer 8.50 x 24.5 Stock No: EBY 026476
EBY DO14K Aluminum Deckover Equipment Trailer 2026. 14k 24’6″ x102″ wide. 2-7k Electric Brake Axles, ST235/80R16 Radial tires on 16″ Aluminum wheels w/Spare & Mount. LED lighting Package, 7-Way RV plug, Sealed harness . 10k Drop leg jack, Adjustable 2-5/16 ball coupler. Tradesman package w/Tongue mounted lockable tool box. 50/50 Split rear fold over ramps.
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer, Equipment / Tilt Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | EBY 026476 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer, Equipment / Tilt Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 24.5' 294" x 8.50' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 11150 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2850 lbs |
| Payload: | 11150 lbs |
| Length: | 24.5' 294" |
| Width: | 8.50' 102" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | Aluminum |
| Tail: | Beavertail |
| Ramp: | Mega Style Ramps |
Additional Information
| VIN: | 4A2MB252XT1026476 |
| Stock Number: | EBY 026476 |
| Year: | 2026 |
| Make: | EBY Truck Beds |
| Model: | DO14K |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |