Trailers / 2026 Maxx-D 8.5 x 20 T6B Channel Power Tilt Stock No: BI MX 133322
Maxx-D 2026 T6B10220 20’x102″ Power tilt trailer. 14000lb GVWR. 2 5/16 Adjustable Ball Coupler, 1-10k drop leg jack. 8″ Channel wrap tongue with built in toolbox. 6″ x 2″ x 3/16 tube frame, 3″ Channel on 16″ centers. Stake pockets, rub rails, pipe spools, no stationary/ knife edge rear. 2-7k Electric torsion brake axles with ST235/80R16 Tires on 16″ black wheels with spare and mount. 2 x 8 treated wood floor, Drive over fenders. Flush mount LED Lights, 7way RV plug with sealed Harness. 4 Extra 5/8″ bullnose d-rings between fenders. Winch plate in front.
AG 98 Trailers
Equipment / Tilt Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | BI MX 133322 |
| Trailer Type: | Equipment / Tilt Trailer |
| Color: | Maxxd Grey |
| Length x Width: | 20' 240" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9980 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4020 lbs |
| Payload: | 9980 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 8.5' 102" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | Steel |
| Ramp: | Tilt |
Additional Information
| VIN: | 5R8BC2021TM133322 |
| Stock Number: | BI MX 133322 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | T6B10220 |
| Warranty: | 5 years |