Trailers / 2026 Maxx-D 8.5 x 32 H8X 10232 HD GN Buggy Hauler Stock No: MX 135570
MAXX-D H8X10232G GN Buggy Hauler 2026. 32′ x 102″- 14k HD GN Buggy Hauler. 18,000lb GVWR. 2-5/16″ 30k Round GN Coupler, 2-10k Drop-Leg jacks on GN. Standard height I-Beam neck w/front tool-box, Winch plate, & Spare tire mount. 8″ Channel Frame with torque tube, 3″ Channel on 12″ centers, Stake pockets and rub rails. 2′ Dovetail w/5′ Slide in ramps & Stabilizer jacks. 2-Electric Brake axles, ST215/75R17.5 Radial tires on 17.5″ steel wheels. Drover fenders, Treated 2″ x 8″ wood floor. Flush mount LED lighting package, 7-Way RV plug w/Sealed Harness. 2-Rear facing load lights.
AG 98 Trailers
Deckover / Gooseneck Trailer, Drive over fender Buggy Hauler
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | MX 135570 |
| Trailer Type: | Drive over fender Buggy Hauler, Deckover / Gooseneck Trailer |
| Color: | Maxxd Grey |
| Length x Width: | 32' 384" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 18000 lbs |
| Payload: | 11680 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 18000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Empty Weight: | 6320 lbs |
| Payload: | 11680 lbs |
| Length: | 32' 384" |
| Width: | 8.5' 102" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Slide In Ramps |
Additional Information
| VIN: | 5R8GC3227TM135570 |
| Stock Number: | MX 135570 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | H8X |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |