Trailers / 2026 Maxx-D 8.50 x 20 Deckover Trailer Stock No: MX 140882
MAXX-D DOX10220 14K I-BEAM Deckover 2026. 20′ x 102″ Deckover. 2-5/16 Adjustable Ball coupler, 1-10k Drop leg jack. I-Beam tongue with tool tray. 10″ x 12lb I-Beam Frame, 3″ Channel on 16″ centers, 6″ Channel outer frame. 4′ Dovetail with MAXX-D-out Ramps. 2-8k Electric Brake axles, ST215/75R17.5 Radial tires on 17.5 Steel wheels. 2″ x 8″ Treated wood floor. Flush Mount LED Lighting package, 7-Way RV plug, Sealed harness. Wet Black.
AG 98 Trailers
Deckover / Gooseneck Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | MX 140882 |
| Trailer Type: | Deckover / Gooseneck Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" x 8.50' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9700 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4300 lbs |
| Payload: | 9700 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 8.50' 102" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Mega Style Ramps |
Additional Information
| VIN: | 5R8BF2029TM140882 |
| Stock Number: | MX 140882 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | DOX10220 |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |





