Trailers / 2027 Aluma 5.6 x 14 6814H Utility Trailer Stock No: ALU 310884
ALUMA 6814H UTILITY TRAILER 2027. 1-3500lb Rubber torsion axle (rated at 2990lbs) NO BRAKES, ST205/75R14 tires on 14″ Aluminum wheels w/Spare and Mount. Aluminum fenders, Extruded aluminum floor, 7″ Heavy duty frame rail. A-Framed aluminum tongue 48″ long with 2″ Ball coupler. 7-Tie down loops (3 per side and 1 front center), Tongue handle, Receptacle holder, Fender steps. Swivel Tongue jack Rated at 1200lbs. LED lighting package, 7-way RV plug, Sealed harness.
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 310884 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 14' 168" x 5.6' 67.20" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 2315 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 675 lbs |
| Payload: | 2315 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 5.6' 67.20" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | Swing-Up |
| Frame Type: | Aluminum |
| Ramp: | Folding Rear Ramp |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS141XVB310884 |
| Stock Number: | ALU 310884 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 6814H |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |