Trailers / 2027 Aluma 8.07 x 15 WB15H Stock No: ALU 313338
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 313338 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 15' 180" x 8.07' 96.875" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 5200 lbs |
| Payload: | 4090 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 5200 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Empty Weight: | 1110 lbs |
| Payload: | 4090 lbs |
| Length: | 15' 180" |
| Width: | 8.07' 96.875" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | Swing-Up |
| Frame Type: | Aluminum |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 1YGHD1516VB313338 |
| Stock Number: | ALU 313338 |
| Year: | 2027 |
| Make: | Aluma |
| Model: | WB15H |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |
Recently Viewed Trailers
Price:$8,789
Financing from $172 / mo.
Instant • No credit impact