Trailers / 2027 Neckover 6 x 12 GN Livestock Trailer Stock No: LS 263093
NECKOVER 12′ x 6′ Stock Trailer 2027. 1-7k Rubber Torsion Electric Brake Axle, ST225/75R15 Radial Tries On Steel 15′ Wheels w/Spare & Mount. Open Front, Bar Top w/Canvas. 3″ Pipe Bumper, 12 Gauge Brush Fenders, Rectangular Tubing Sides. Bow Height 6’6″, Frame: 3″ x 5″- 5/16″ Angle. Treated #2 Pine Floor, Adjustable 2-5/16″ GN Ball Coupler, Ram Drop Leg 12,000lb. LED Lighting Package, 7Way RV plug. Driver side walk out Door, 1-Cut gate, Color: Black w/Red Tarp.
AG 98 Trailers
Livestock Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | LS 263093 |
| Trailer Type: | Livestock Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4960 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2040 lbs |
| Payload: | 4960 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | Steel |
| Ramp: | Barn Style Rear Doors |
| Horse / Stock Type: | 2 |
Additional Information
| VIN: | 1N9GL1212TT263093 |
| Stock Number: | LS 263093 |
| Year: | 2027 |
| Make: | Neckover |
| Model: | LS 12'X6' |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |