Trailers / Aluma 7210H-S-BT 6’x10′ 2026 (307027)
Aluma 7210H-S-BT 6’x10′ 2026 (307027) 1-3500# Rubber Torsion Axle(2990#) – No Brakes ST205/75R14 Tires w/Aluminum 14″ Wheels Extruded Aluminum Floor 7″ Heavy Duty Extruded Frame A-Frame Aluminum Tongue, 48″ Long With 2″ Coupler 7 Tie Down Loops (3 per side, 1 front center) LED Lighting w/4Pin Harness Swivel Tongue Jack, 1200lbs Capacity Bi-Fold Aluminum Gate
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 307027 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 10' 0" x 6' 0" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 2375 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 615 lbs |
| Payload: | 2375 lbs |
| Length: | 10' 0" |
| Width: | 6' 0" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Ramp: | 48" Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS1012TB307027 |
| Stock Number: | ALU 307027 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 7010H |
| Warranty: | 5 years |
Recently Viewed Trailers
Price:$2,898
Cash Price:$2,898
Financing from $57 / mo.
Instant • No credit impact