Trailers / Aluma 8214H Tilt 6’8″x14’6″ 2026 #311128
Aluma 8214H Tilt 6’8″x14’6″ 2026 (307377) 2-5200lbs Rubber Torsion, w/Electric Brakes ST225/75R15 Tires On Aluminum Wheel w/Spare & Mount Hydraulic Dampener with Gas Lift Removable Aluminum Fenders Extruded Aluminum Floor Front retaining Rail A-Framed Aluminum Tongue, 48″ Long w2″ Ball Coupler 6- Stake Pockets (3 per side) 4- Recessed Tie Rings, SS 5000lbs 4 Flat Plug Holder Fender Steps Swivel Tongue Jack, 1500lbs Capacity Led Lighting Package, w/Safety Chains
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 311128 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.8' 81.60" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 5000 lbs |
| Payload: | 3863 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 5000 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Empty Weight: | 1137 lbs |
| Payload: | 3863 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.8' 81.60" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Ramp: | Tilt |
Additional Information
| VIN: | 1YGHD141XTB311128 |
| Stock Number: | ALU 311128 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 8214HSTILT |
| Warranty: | 5 years |