Trailers / Aluma 8220 Super Heavy Tandem 2026 (303982)
Aluma 8220 Super Heavy Tandem 2026 (303982) 2-7000lbs Rubber Torsion Elect Brake Axles ST235/80R16 Wheels & Tires Removeable Fenders Extruded Aluminum Floor 5-1/2″ Bump Rail 56.5″ Long Tongue w/2-5/16″ Ball Coupler 2-16″W x 5’L Hinged Aluminum Ramps Stake Pockets & Rub Rail 30″ Beavertail 6-Bolt On Heavy Duty Tie Downs 10K Drop Leg Jack LED Lighting Package w/7 Way RV Plug & Sealed Harness Width Between Fenders 82.25″ Shipping Weight: 2510lbs Load Capacity:11,490lbs
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer, Equipment / Tilt Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | ALU 303982 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailer, Equipment / Tilt Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.8' 81.60" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 11490 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2510 lbs |
| Payload: | 11490 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.8' 81.60" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Stand Up Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 1YGHD2021TB303982 |
| Stock Number: | ALU 303982 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 8220-14K |
| Warranty: | 5 years |