Trailers / EBY GN16K 24’6″ x102″ Tradesman 2025 (012262)
EBY GN16K 24’6″ x102″ Tradesman 2025 2-8K Elec Brake Axles 235/80R16 Wheels & Tires w/Spare & Mount 2-12K Drop Leg Jacks Front Mounted Lockable Toolbox Extruded Aluminum Floor 4-Relocatable Stake Pocket D-Rings 50/50 Split Rear Ramps Shipping Weight: 3400lbs Payload: 12,500lbs LED Lighting w/7 Way RV Plug & Sealed Harness
AG 98 Trailers
Aluminum Trailer, Deckover / Gooseneck Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | EBY 012262 |
| Trailer Type: | Deckover / Gooseneck Trailer, Aluminum Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 24.6' 295.20" x 8.9' 106.80" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15.9 lbs |
| Payload: | -3348.1 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15.9 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3364 lbs |
| Payload: | -3348.1 lbs |
| Length: | 24.6' 295.20" |
| Width: | 8.9' 106.80" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Mega Style Ramps |
Additional Information
| VIN: | 4A2MG2523S3012262 |
| Stock Number: | EBY 012262 |
| Year: | 2025 |
| Make: | EBY |
| Model: | GN16K 24'6" |
| Warranty: | 3 years |