Trailers / MAXX-D H5X10220 10K Buggy Hauler (125517)
MAXX-D H5X10220 10K Buggy Hauler (125517) 2025 20’x102″ 9990lbs GVWR 2 5/16″ Adjustable Ball Coupler 7K Drop-Leg Jack 5″ Channel Wrap Tongue 5″ Channel Frame 3″ Channel On 16″ Centers Stake Pockets and Rub Rail No Dovetail/ 5′ Slide-IN Ramps w/Stabilizer Jacks 2-5200lbs Elec Brake Axles ST225/75R15 Wheels & Tires w/Spare & Mount Drive-Over Fenders 2×8 Treated Wood Floors Flush Mount LED Lights w/7Way RV Plug w/Sealed Harness Color: Wet Black Payload: 7490lbs
AG 98 Trailers
Equipment / Tilt Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | MX 125517 |
| Trailer Type: | Equipment / Tilt Trailer |
| Color: | Wet Black Payload |
| Length x Width: | 20' 240" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Payload: | 7500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Empty Weight: | 2500 lbs |
| Payload: | 7500 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 8.5' 102" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 7K |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 5R8BC2020SM125517 |
| Stock Number: | MX 125517 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | H5X10220 |