Trailers / 2027 Neckover 6 x 12 GN Stock Trailer Stock No: LS 263092, LS 263093
NECKOVER 2027 12’x6′ GN Livestock Trailer. 1-7k Electric Brake Rubber Torsion Axle, ST225/27R15 Radial Tires On 15″ Steel Wheels w/Spare and Mount. Bar Top, Open Front, Rectangular Tube Sides. 3″ Pipe Bumper, 12 Gauge Brush Fenders. Frame 3″ x 5″ Angle, Bow Height 6’6″. Treated # 2 Pine Floor, LED Lighting Package, 7 Way RV Plug, 12,000lb Drop Leg Jack. 1-Cut Gate, Tarp Color: RED, Trailer Color: Black, Driver Side Walkout Door.
AG 98 Trailers
Livestock Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | LS 263092 |
| Trailer Type: | Livestock Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4960 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2040 lbs |
| Payload: | 4960 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | Steel |
Additional Information
| VIN: | 1N9GL1210TT263092 |
| Stock Number: | LS 263092 |
| Year: | 2027 |
| Make: | Neckover |
| Model: | LS 12'X6' |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |