Trailers / Maxx-D S3X8314 14’x83″ Single Axle Utility Trailer 2026 (128812)
Maxx-D S3X8314 14’x83″ Single Axle Utility Trailer 2026 (128812) 1-3.5k Idler Axle (No Brakes) ST205/75R15 Wheels & Tires w/Spare & Mount 7K Drop Leg Jack 2″ SQ Tube Top Rail 1′ Dovetail/4’Spring Assist Ramp Gate 4″ Channel Wrap Tongue Flush Mount LED Lighting w/7Way RV Plug & Sealed Harness Black Wood Floor Color: WET Black
AG 98 Trailers
Open Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Okeechobee, FL |
| Stock Number: | BI MX 128812 |
| Trailer Type: | Open Utility Trailer |
| Color: | Wet Black |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.9' 82.80" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2995 lbs |
| Payload: | 1480 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2995 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1515 lbs |
| Payload: | 1480 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.9' 82.80" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 2K |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | 48" Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 5R8BU1413TM128812 |
| Stock Number: | BI MX 128812 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Maxx-D |
| Model: | S3X8314 |
| Warranty: | 3 years |